Aktualności

Podsumowanie spotkań z ASYSTENTEM MIĘDZYKULTUROWYM

28 kwietnia 2022

W  kwietniu odbyły się konsultacje z asystentem międzykulturowym panią Nadię Pavlovą, przeznaczone dla dyrektorów i koordynatorów szkół i przedszkola współpracujących z Zespołem SCWEW Kraków. Dotyczyły one różnych aspektów edukacji w środowisku wielokulturowym i wielowyznaniowym. Pani Nadia pochodzi z Ukrainy, przyjechała do Polski wraz z córką i synkiem w lutym. Obecnie pracuje w jednej z krakowskich szkół podstawowych jako asystentka wielokulturowa.

W ramach czterech spotkań wymieniono spostrzeżenia na temat sytuacji dzieci z Ukrainy włączonych do polskich grup przedszkolnych oraz uczniów ukraińskich przyjętych do oddziałów przygotowawczych szkoły podstawowej, liceum i technikum. Spostrzeżenia nauczycieli szkół  dotyczące dzieci przybyłych do nas zza wschodniej granicy po wybuchy wojny były bardzo podobne. Dyrektorzy i koordynatorki opowiadały, że uczniowie boją się dzwonków w szkole, wzdrygają się, zatykają uszy, opowiadają najdrobniejsze szczegóły swojej  podróży do Polski (2-3 doby), czują, że otacza je obca rzeczywistość ale teraz w polskiej szkole czują się bezpiecznie. Zdarza się też, że porównują szkoły i nauczycieli, do których uczęszczali w Ukrainie (nauczyciele bardzo wymagający) do tych w Polsce, gdzie panuje zupełna odwrotność: otwartość, pomoc i zrozumienie. Dzieci i młodzież nie mają problemów z integracją z polskimi uczniami. Chłopcy i dziewczęta podejmują rywalizację sportową, organizują wspólne szkolne wyjazdy. Podoba się im w Polsce. Myślą, aby zostać u nas dłużej.

Nasze spotkania pozwoliły na zapoznanie się polskich nauczycieli z tradycjami i zwyczajami ukraińskimi oraz systemem ukraińskiej edukacji. Pani Pavlowa przygotowała dla zainteresowanych listę instytucji, które pomagają uchodźcom. Asystentka wsparła pracowników przedszkola konsultacją dotyczącą problemu, jak przeprowadzić diagnozę gotowości szkolnej ukraińskich 6 latków. Wraz z pracownikami szkół  i przedszkola zaplanowano dalsze działania w ramach pomocy i edukacji.

Dziękujemy pani Nadii Pavlovej i wszystkim ukraińskim asystentom za ich pracę, mimo swoich traumatycznych doświadczeń wkładają w nią wiele serca i wysiłku. Stanowią oni niezastąpioną pomoc dla polskich nauczycieli w ich codziennej pracy oraz ogromne wsparcie dla ukraińskich dzieci i uczniów.

 


Wróc do wszystkich aktualności